ДА СА ЯСНИ ПРАВОМОЩИЯТА НА МВР И ДАНС ИСКАТ ОТ ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

 

За пореден път Европейската комисия констатира големи недостатъци в борбата с корупцията и организираната престъпност в България. Няма присъди на добре известни криминално проявени лица, които отдавна са в полезрението на европейските службите.

По този повод отново ни напомниха, че е необходимо да бъдат изяснени какви точно са правомощията на МВР и какви са правомощията на ДАНС. Нужни са прозрачни и отчетни правила на разделение между ДАНС и МВР във връзка с използването на СРС-та и за обема на парламентарния контрол върху дейността на ДАНС.

Следващите стъпки трябва да бъдат обвинения срещу членовете на наблюдаваните криминални групировки.

Според Еврокомисията е необходима дълбока реформа на досъдебната фаза на наказателния процес с цел подобряване на допустимостта на доказателствен материал. Европейската комисия съветва да се изработят/изменят и приемат адекватни закони в областта на замяната на земи, конфликта на интереси в държавната администрация, финансирането на политическите партии и отнемането на имуществото, придобито по престъпен начин.

Според mediapool.bg, от НДСВ били готови да предложат на коалиционните си партньори от БСП и ДПС да се ревизира решението за Парламентарна комисия за контрол на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и председателското място да бъде дадено на опозицията. Това становище било провокирано от очакванията за предстоящия междинен доклад на Европейсата комисия и критиките за липсата на парламентарен контрол върху ДАНС и блокирането на закона за конфликт на интереси.

Ще припомним, че през ноември 2008 г. след „умели” процедурни хватки мнозинството формира комисия за ДАНС, оглавена от социалистката Надка Балева и с двама члена - Касим Дал (ДПС) и Минчо Спасов (НДСВ). Комисията реално не заработи, тъй като опозицията отказа да излъчи свои представители поради заложеното изискване решението за разглеждане на конкретно оперативно дело да се взима от пленарната зала.

Министърът по европейските въпроси Гергана Гранчарова е заявила, че "Трябва да има реален контрол върху службите".

По отношение стопирания Закон за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, от НДСВ прехвърлиха вината върху БСП, по чието настояване бе удължен с два месеца срокът за подаване на декларации от публичните лица. В същото време групата, която работи по поправките на закона и в която НДСВ отказа да участва, обмисля дали изобщо да съществува законово задължението да се подават декларации от всички публични лица, които са няколко хиляди, или при заемането на определен пост да се декларира, че не съществуват пречки лицето да го заеме. Такова деклариране трябвало да става и при възникване на конфликтна ситуация. Според член на работната група, се преразглежда целият закон, който бил много рестриктивен, но още няма окончателни текстове.

Независимият депутат Елеонора Николова, която участва в работната група, също обясни, че конфликт на интереси трябва да се декларира при неговото възникване.

Работната група е обсъдила навсякъде в закона да се уточни, че става въпрос за частен интерес.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА